Nuty na pianino

Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard, Nuty na Keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard. Pobierz nuty na keyboard za darmo, Pobierz nuty na Pianino za darmo, Darmowe nuty na keyboard, darmowe nuty na pianino, darmowe nuty na fortepian, nuty na pianino piosenki, nuty na pianino polskie, nuty na keyboard polskie nuty, nuta, nuty muzyczne, zapis muzyczny Jeśli byśmy chcieli zapisać jakiś utwór dla pianisty tylko na jednej pięciolinii musielibyśmy użyć bardzo dużo dźwięków. Dlatego też w zapisie nutowym na instrumenty klawiszowe stosuje się dwie pięciolinie wiolinową (z kluczem wiolinowym) i basową (z kluczem basowym). Aby wiadomo było, że jest to faktycznie zapis nutowy na fortepian. Owe pięciolinie łączy się na początku klamrą tzw. akoladą. Oprócz dźwięków są w muzyce miejsca, gdzie ich nie ma. Te miejsca to pauzy. Pauz mówią nam o tym, jak długo ma trwać ta cisza. Oto jak wyglądają pauzy wraz z odpowiadającymi im wartościami nutowymi: Oto przykład do zagrania z pauzami. Kiedy pochodziliście do pianina gdzieś tam w szkole, czy u kolegi czy gdzie indziej i zaczynaliście brzdąkać w nadziei, że uda wam się coś zagrać - wydobywaliście szereg dźwięków. W tej samej chwili jednak zdawaliście sobie sprawę, że "ja nic nie umiem" - jak to śpiewał Markowski w "Autobiografii", ponieważ zaraz podchodził jakiś kolega z klasy, czy ktoś tam i on siadał do pianina i jemu się udało... Tylko pomiędzy nim a wami istniała zasadnicza różnica - on potrafił czytać nuty. Wyłania nam się tutaj podstawowe i zasadnicze pytanie, a mianowicie: Czy czytanie nut jest rzeczą trudną ? A czytaliście kiedyś książkę? W pewnym sensie można to porównać do zwykłej umiejętności czytania. Aby móc przeczytać jakaś książkę musimy znać litery i umieć je ze sobą łączyć, musimy znać znaki przestankowe, oraz wiedzieć, co to przecinek i kropka... Nie inaczej jest z zapisem nutowym. Aby zagrać jakiś utwór pianista musi wiedzieć, co to cała nuta, półnuta. Najstarsza pieśń świata Szaduf ma już 4 000 lat i pochodzi z Egiptu. Śpiewali ją robotnicy w młynach wodnych i pracujący przy budowie piramid.Jako pierwszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński w 1406 roku wprowadził wykłady z muzyki.Wincenty z Kielczy (ok.1200-ok.1261) jest pierwszym znanym z imienia kompozytorem polskim.Pierwsze drukowane nuty wydane zostały w XV wieku. Z początku drukowane były linie i tekst, nuty wpisywano ręcznie.W 1549 roku w Brukseli w pochodzie maskaradowym udział wziął między innymi niedźwiedź grający na organach, które składały się z dwudziestu żywych kotów, zamkniętych w wąskich pudełkach tak, że z nich wystawały kotom tylko ogony. Za pomocą linek kocie ogony połączone były z klawiaturą organów. Niedźwiedź naciskając klawisze ciągnął koty za ogony, zmuszając je do miauczenia na różne dźwięki..

Kiedy Jerzy Fryderyk Haendel był jeszcze młodym muzykiem, jego koncerty nie cieszyły się powodzeniem. On jednak pocieszał się i mówił do przyjaciół:
- Kiedy sala jest pusta, muzyka lepiej rozbrzmiewa.

************************************

Jerzy Fryderyk Haendel był wielkim żarłokiem. Pewnego razu wszedł do gospody i zamówił kolację dla czterech osób. Po długim czasie oczekiwania zawołał donośnym głosem:
- Gdzie jest moja kolacja !?
- Podamy ją, gdy tylko przyjdą zaproszeni przez pana goście!
- A więc dawajcie szybko! Zaproszeni przeze mnie goście to ja!

************************************

Pewnego razu Jerzy Fryderyk Haendel został zaproszony na przyjęcie. Wiedząc, że muzyk jest smakoszem, gospodarz domu poczęstował go znakomitym winem.
- Jak panu smakuje, mistrzu? Czy nie sądzi pan, że to wino jest równie cudowne jak pańskie oratorium?
- Smakuje, smakuje - przyznał Haendel - ale coś mi cienko śpiewa.
- Jeśli panu nie smakuje, proszę sobie wybrać inne. Mam jeszcze w piwnicy porto, burgunda, tokaj, reńskie...
- Proszę przynieść wszystkie. Oratorium nigdy nie może obejść się bez chóru!

************************************

Enrico Caruso zapytany kiedyś, jakimi zdolnościami do muzyki cechują się poszczególne narody, odpowiedział:
- Niemcy i Francuzi są stworzeni do komponowania muzyki: Włosi, by ją zaśpiewać; Polacy, by ją zagrać; Rosjanie, by ją zatańczyć; Anglicy, by ją wysłuchać, a Amerykanie, by za nią zapłacić!

************************************

Jedna z liczących się uczelni w Anglii nadała Jerzemu Fryderykowi Haendlowi (1685-1759) tytuł doktora honoris causa. Kiedy zawiadomiono o tym muzyka, zaznaczając, że za wypisanie dyplomu musi zapłacić, zawołał:
- Co?! Za to, że będę kolegą tych baranów, mam jeszcze płacić?

************************************

Światowej sławy polski śpiewak operowy Jan Kiepura (1902-1966) wypoczywał kiedyś w leśniczówce.
- Czy macie tu w tej głuszy budzik? – zapytał gospodarza.
- Po co mistrzu? Nas budzą koguty!
- Naprawdę?
- Tak.
- To proszę im powiedzieć, żeby jutro obudziły mnie piękną melodią o siódmej
rano.

************************************

Gdy Józef Joachim był jeszcze chłopcem, grał na przyjęciu u pewnego arystokraty Sonatę Kreutzerowską Beethovena. W utworze tym są dłuższe pauzy. Po jednej z nich podeszła do niego pani domu i szepnęła mu na ucho:
- Drogi chłopcze, zagraj nam lepiej coś, co umiesz dobrze na pamięć

************************************

Wybitny polski kompozytor Mieczysław Karłowicz (1876-1909) był zapalonym wędkarzem. Kiedyś, gdy łowił ryby w niedozwolonym miejscu, podszedł do niego strażnik i zapytał:
- Jakim prawem łowi pan tu ryby?
- Czynię to pod nakazem nieodpartej przemocy niezgłębionego, intuicyjnego geniuszu ludzkiego nad upośledzoną, nędzną kreaturą...
- Pan wybaczy, ale nie znam tych wszystkich nowych zarządzeń!

************************************

Pewien pianista wrócił z koncertowego tournée po Izraelu. Po powrocie zwierzył się Herbertowi von Karajanowi, że musiał dwukrotnie przerwać występy, ponieważ w czasie działań wojennych został ostrzelany przez Arabów.
- Naprawdę? - zdziwił się dyrygent. - Nie sądziłem, że Arabowie tak dobrze znają się na muzyce 

Nuty na pianino

Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard Jeśli byśmy chcieli zapisać jakiś utwór dla pianisty tylko na jednej pięciolinii musielibyśmy użyć bardzo dużo dźwięków. Taki zapis stałby się wtedy faktycznąe zapis nutowy na fortepian. Owe pięciolinie łączy się na początku klamrą tzw. akoladą. Oprócz dźwięków są w muzyce miejsca, gdzie ich nie ma. Te miejsca to pauzy. Pauz mówią nam o tym, jak długo ma trwać ta cisza. Oto jak wyglądają pauzy wraz z odpowiadającymi im wartościami nutowymi: Tak więc, gdy widzimy którąś z tych pauz w zapisie nutowym, wytrzymujemy jej wartość. Krzyżyki przy składowych dźwiękach akordów oznaczają to samo co w pojedynczych nutach. Czyli daną nutę podwyższamy (lub bemol obniżamy, a kasownik kasujemy) Powyższe akordy są tzw. akordami durowymi ( możecie spotkać się z nazwą akordy majorowe np. akord C-major, oznacza to akord durowy C). Podejdźcie do pianina i zagrajcie akord C-dur - wszystkie dźwięki współbrzmią czysto, wesoło, pozytywnie. Dlatego właśnie akordy durowe nazywa się durowymi. Teraz czas na akordy molowe. Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard Tylko pomiędzy nim a wami istniała zasadnicza różnica - on potrafił czytać nuty. Wyłania nam się tutaj podstawowe i zasadnicze pytanie, a mianowicie: Czy czytanie nut jest rzeczą trudną ? A czytaliście kiedyś książkę? W pewnym sensie można to porównać do zwykłej umiejętności czytania. Aby móc przeczytać jakaś książkę musimy znać litery i umieć je ze sobą łączyć, musimy znać znaki przestankowe, oraz wiedzieć, co to przecinek i kropka... Nie inaczej jest z zapisem nutowym. Aby zagrać jakiś utwór pianista musi wiedzieć, co to cała nuta, półnuta. Musi wiedzieć co to znaczy piano. Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard. Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard. Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard. Nuty na Pianino. Nuty na keyboard, Nuty na Fortepian, Nuty na Pianino, Nuty na Keyboard

Opis klawiatury Ważne: Chciałbym na początek coś wyjaśnić. Pianino, fortepian czy to keyboard to w gruncie rzeczy te same instrumenty. Kiedy pewien włoch zbudował fortepian, popularyzując w ten sposób ten instrument wiele osób nie mogło go posiadać z racji tego, że był on dosyć drogi i zajmował wiele miejsca. Skonstruowano więc Pianino - skróconą wersję fortepianu. Zajmowało ono mniej miejsca i było znacznie tańsze, tak więc, kiedy mówimy o nauce gry na pianinie to jest to nauka gry na prawie wszystkich instrumentach klawiszowych. Przypominam o tym, ponieważ spotkałem się nieraz z twierdzeniem, że pianino to odrębny instrument od fortepianu. W rzeczywistości są one niemal identyczne (różnią się tylko mechanizmem) i gra się na nich tak samo. Dobra skoro wszystko jasne. To jest klawiatura, którą wiele razy widzieliście w "Jakiej to melodii" heheh :D:D Nazwy klawiszy są takie same jak nazwy nut, których uczyliście się wcześniej ;) Środkowe "C" oznacza klawisz, od którego zaczynają się dźwięki wiolinowe, a kończą basowe. Jest to klawisz położony najbliżej środka klawiatury - zapamiętajcie dokładnie jego położenie ! Powtarzający się schemat białych i czarnych klawiszy pomaga nam odnaleźć różne dźwięki. Czarne klawisze pojawiają się naprzemiennie w grupach po 2 i 3, dzięki czemu łatwiej szybko odnaleźć poszukiwane dźwięki. (Nazwy czarnych klawiszy na razie pominiemy, bo namieszają wam w głowach:)). Na przykład klawisz D leży pomiędzy grupą dwóch czarnych klawiszy, a klawisz F leży po lewej stronie grupy trzech czarnych klawiszy. Oktawa jest odległością pomiędzy tymi samymi dźwiękami, ale różniącymi się wysokością dźwięku. W powyższym obrazku użyłem keyboardu posiadającego 5 oktaw. Istnieją także keyboardy 4 oktawowe. Zarówno fortepian jak i pianino posiadają 7 oktaw. Oto klawiatura fortepianu:Wyrywkowo uderzajcie w jakiś dźwięk jednocześnie mówcie sobie na głos lub w pamięci (jak kto woli) nazwę tego dźwięku. Powtarzajcie to dotąd, aż będziecie je swobodnie rozpoznawać. Znacie już układ klawiatury i jak mniemam nauczyliście się bezbłędnie rozpoznawać dźwięki. Aby jeszcze lepiej zrozumieć zapis nutowy, sprawdzimy teraz jak dźwięki na klawiaturze odpowiadają nutom na pięciolinii. Kolejny wszystko wyjaśniający rysunek: Teraz już rozumiecie jak to wygląda ? Wspomniałem wcześniej o środkowym "C". Przyjrzyjcie się rysunkowi. Spróbujcie zagrać lewą ręką dźwięki basowe od dźwięku F do C jak to widać na pięciolinii, kiedy dojdziecie do C zmieniacie rękę na prawą, bo przechodzicie na zapis dla prawej ręki, który symbolizuje wam klucz wiolinowy. Brawo ! udało wam się rozczytać nuty. To wcale nie takie trudne, prawda? To był rysunek przedstawiający umiejscowienie podstawowych dźwięków, teraz pokaże wam całą skalę fortepianu:Tak wyglądają wszystkie dźwięki zapisane na pięciolinii. Wyglądają trochę inaczej na początku niż na keyboardzie, ponieważ na fortepianie klawiatura zaczyna się od dźwięków A i H. Gdybyśmy teraz chcieli zapisać wszystkie te dźwięki tylko na jednym kluczu np. basowym i spróbowali zagrać te wszystkie dźwięki, to "przeszlibyśmy" jedną ręką przez całą klawiaturę, ale taki zapis byłby bardzo nieczytelny, prawda? Dźwięki przy kluczu wiolinowym są ponumerowane np. C1 D1 D2. Chodzi o to, że np. C1 to środkowe C na pierwszej oktawie wiolinowej (nie mylić z pierwszym C na klawiaturze!) D1 - dźwięk D na pierwszej oktawie wiolinowej, C2 - dźwięk C na drugiej oktawie wiolinowej (o oktawę wyższy) itd. Świetnie! Znacie już cały układ klawiatury i odpowiadające mu dźwięki na pięciolinii. Przejdziemy teraz do rzeczy niezwykle ważnej - do podziału rytmicznego nut. Aby muzyk wiedział czy ma grać dźwięki wysokie czy niskie na początku zapisu nutowego dla dźwięków wiolinowych tzn. 'wysokich' używamy tak zwanego klucza wiolinowego, o którym to na pewno też już gdzieś zasłyszeliście. Klucz ten a właściwie jego środek wskazuje nam położenie nuty G.Oto gama dźwięków wiolinowych czyli 'wysokich' wraz z nazwami. Uczcie się ich dotąd, aż będziecie znać na pamięć każdy dźwięk. Zwróćcie również uwagę na to, że od dźwięku H 'laski' nut zwrócone są ku dołowi.Poznaliście już klucz wiolinowy, oraz podstawowe dźwięki wiolinowe przejdźmy zatem do klucza basowego.Oto klucz basowy. Wygląda trochę jak odwrócona litera f. Klucz ten wskazuje nam położenie nuty F oraz oznacza, że mamy grać dźwięki 'niskie'. Dla ułatwienia rozczytywania nut, dodano tutaj dwie kropki, pomiędzy nutą F Istnieją jeszcze inne rodzaje kluczy, jednak do nauki gry na pianinie wystarczą tylko te dwa.Poniżej przedstawiam gamę podstawowych dźwięków basowych:Nauczcie się ich tak dokładnie, jak dźwięków wiolinowych, żebyście mogli swobodnie je rozpoznawać

Nuty w Bazie

W naszej bazie znajduje się:

459 Nuty

261 Wykonawców

Odwiedza nas
Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości