Podział nut

Teraz czas na poznanie jednego z ważniejszych elementów utworu muzycznego, jakim jest rytm. Rytm wyznacza czas trwania dźwięków. We współczesnym podziale nut obowiązuje tzw. podział dwójkowy. Każda nuta dzieli się na dwie mniejsze. Oto rysunek przedstawiający podział rytmiczny nut:

Podział rytmiczny nut

 

Jak widać z powyższego obrazku cała nuta dzieli się na dwie półnuty. Oznacza to, że w czasie trwania całej nuty mieszczą się dwie półnuty. Następnie półnuta dzieli się na dwie ćwierćnuty, co oznacza, że w czasie trwania jednej półnuty mieści się dwie ćwierćnuty. itd

Jeżeli w zapisie nutowym stoi obok siebie kilka ósemek lub szesnastek, zazwyczaj łączy się je belką, tak jak na rysunkach:

Grupa ósemek połączona belką

Grupa szesnastek połączonych belką

 

 

 

 

 

 

Wiemy już, że nuty pokazują nam zarówno które dźwięki mamy grać i jaki mają czas trwania. Teraz spróbujemy zobaczyć jak wygląda podział w praktyce:

(kliknij aby powiększyć)

darmowy hosting obrazków

Spróbujcie zagrać powyższy utwór. Miarą długości dźwięku jest uderzenie ("raz"). Każdy utwór muzyczny jest podzielony na tzw. takty, żebyśmy wiedzieli, gdzie zacząć a gdzie skończyć liczyć uderzenia. Cała nuta ma wartość czterech uderzeń. Czyli uderzamy jakiś dźwięk i liczymy głośno: raz, dwa, trzy, cztery jednocześnie wytrzymujemy czas trwania tego dźwięku. Półnuta natomiast, posiada wartość dwóch uderzeń. Ponownie więc uderzamy w jakiś dźwięk i liczymy: raz, dwa. Ćwierćnuta odpowiada jednemu uderzeniu. Czyli uderzamy dźwięk i liczymy: raz. W powyższym utworze na początku mamy ćwierćnuty. Zaczynamy grać prawą reką, ponieważ stoi tam klucz wiolinowy i uderzamy dźwięk G i liczymy: raz, następnie uderzamy F i znów liczymy dwa itd. aż dojdziemy do końca taktu. W następnym takcie mamy dźwięk C na kluczu basowym, więc uderzamy go palcem lewej ręki. Dźwięk ten to cała nuta, więc uderzamy i przez cały czas jej trwania liczymy: raz, dwa, trzy, cztery. Dalej mamy dwie półnuty, każda po dwa uderzenia. Uderzamy jedną: raz, dwa. Potem drugą: raz dwa i przechodzimy do ostatniego taktu, gdzie mamy dźwięk C uderzamy, liczymy raz, dwa, trzy, cztery. Brawo! Rozczytaliście i zagraliście wasz pierwszy utwór. Gruba kreska na końcu, to podwójna kreska taktowa - oznacza koniec utworu.

No i jak? Trudne ? ;) Zagraliście utwór składający się z całych nut, półnut i ćwierćnut. Teraz przejdziemy do jeszcze mniejszych wartości - ósemek i szesnastek

 

(kliknij aby powiększyć)

darmowy hosting obrazków

Oto kolejny utwór, tym razem z ósemkami i szesnastkami. Zaczynamy od dwóch ósemek, oraz dźwięku C na basie. Liczymy: raz i uderzamy dwie ósemki, które razem mają czas trwania równy czasowi trwania ćwierćnut tak jak na przykładzie. Dalej są trzy ćwierćnuty. Liczymy: dwa, trzy, cztery i uderzamy każdą z nich. Następny takt jest podobny. Myślę, że już sami go rozczytacie. Przejdziemy do przedostatniego taktu, w którym pojawiają się dwie szesnastki. Liczymy zatem: raz - uderzamy szybciej dwie szesnastki i ósemkę za nimi, na basie zaś gramy nutę G. Dalej są znane już wam dobrze ćwierćnuty i cała nuta na końcu.

Jak widzicie czytanie nut nie jest wcale niczym trudnym ;)

W zapisie nutowym istnieje jeszcze podział na trzydziestodwójki i sześćdziesięcioczwórka. Pominiemy je narazie, ponieważ w większości utworów muzycznych nie występują. Używa się ich tylko w bardzo zaawansowanych kompozycjach. Ciekawskich odsyłam na Wikipedię :)

Oprócz systemu dwójkowego, czyli regularnego występuje także system nieregularny. Jedną z wartości nieregularnych w zapisie muzycznym jest triola. Oto jak zapisujemy i dzielimy triole:

Poznaliście już podział nut. Przejdziemy teraz do pauz.

<<poprzednia strona *** następna strona>>